Irlandzki spaniel dowodny – piękny, lecz nietypowy miłośnik wody

Najwyższy wśród spanieli i oryginalny w swym wyglądzie wytrzymały pływak – tak właśnie można opisać irlandzkiego spaniela dowodnego. Jest to pies radosny i pełen energii, będący doskonałym towarzyszem dla osób aktywnych i gotowych na wychowanie żywiołowego spaniela. Czym jeszcze charakteryzuje się rasa? O tym przeczytają Państwo w poniższym artykule.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Irlandzki spaniel dowodny – charakterystyka

  • Rozmiar: psy 53-59 cm, suki 51-56 cm
  • Waga: psy 20-30 kg, suki 20-26 kg
  • Sierść: średniej długości gęste, zwarte i szorstkie pierścienie, w żadnym razie nie wełniste, z natury natłuszczone, miejscami sierść jest krótsza
  • Długość życia: 10-12 lat

Irlandzki spaniel dowodny – wzorzec rasy

Irlandzki spaniel dowodny według klasyfikacji FCI należy do grupy VIII (aportery, płochacze, psy wodne), sekcji 3 (psy wodne). Prawidłowo wyhodowany spaniel powinien przedstawiać następujące cechy:

  • Głowa: czaszka i cała głowa duże; czaszka mocno wysklepiona, dobrej długości i szerokości, pojemna; na głowie czub utworzony z luźnych, długich loków, opadających między oczami, a nie tworzących sterczącą na wszystkie strony perukę; trzewioczaszka zupełnie gładka, tylko na spodniej stronie żuchwy niewielka broda,
  • Stop: płynny,
  • Nos: duży, dobrze rozwinięty, barwy ciemno wątrobianej,
  • Wargi: dobrze rozwinięte,
  • Kufa: długa, mocna, w obrysie raczej kanciasta,
  • Uzębienie: mocne, równomiernie rozstawione, zgryz nożycowy,
  • Oczy: stosunkowo małe, kształtu migdała, ciemno bursztynowe lub ciemno orzechowe, o inteligentnym wyrazie,
  • Uszy: bardzo długie, płatowate, nisko osadzone, wiszące dość blisko policzków, porośnięte długimi, skręconymi lokami,
  • Szyja: dość długa, mocna, łukowato wygięta, dzięki czemu głowa noszona jest wysoko nad grzbietem, mocno osadzona na łopatkach,
  • Kłąb: widoczny,
  • Grzbiet: krótki, szeroki i równy, dobrze związany,
  • Lędźwie: głębokie i szerokie,
  • Klatka piersiowa: głęboka, nie bardzo szeroka ani okrągła, ale o znacznym obwodzie za łopatkami skutkiem mocno wysklepionych żeber; dobrze ożebrowana na całej długości,
  • Ogon: kształtny, mocny, u nasady gruby, stopniowo zwęża się ku zaostrzonemu końcowi; na tyle długi, by sięgał stawu skokowego, noszony prosto, mniej więcej w linii grzbietu,
  • Kończyny przednie: łopatki mocne, skośnie ustawione; kończyny proste, o mocnym kośćcu, łokieć znajduje się w linii poprowadzonej od kłębu do podłoża,
  • Kończyny tylne: bardzo mocne; kolano dobrze ukątowane; staw skokowy niski,
  • Łapy: duże, mało zwarte i okrągłe, dobrze porośnięte włosem, zarówno na palcach, jak i między nimi; włos nie jest przesadnie długi,
  • Umaszczenie: głęboko nasycone, wątrobiane z czerwonym odcieniem; biel na klatce piersiowej niepożądana.

Irlandzki spaniel dowodny – charakter

Są to psy towarzyskie, wesołe i łagodne. Uwielbiają ruch i zabawę – zwłaszcza w wodzie. Są wytrzymałymi pływakami i jako psy myśliwskie aportują z wody ptaki o wielkości gęsi. Warto poddawać je socjalizacji od wczesnych dni – wówczas nie będą lękliwe i łatwo odnajdą się w różnych sytuacjach. Mimo ogromu energii, uchodzą za psy zrównoważone, zwłaszcza już jako dorosłe osobniki. Są także inteligentne i szybko przyswajają wiedzę. Poza tym idealnie nadają się na psy stróżujące, gdyż wobec obcych są dosyć nieufne.

Irlandzkie spaniele dowodne lubią dzieci i chętnie spędzają czas w ich towarzystwie, jeśli maluchy potrafią uszanować ich przestrzeń. Pies dogaduje się także z innymi zwierzętami, zarówno psami, jak i kotami.

Irlandzki spaniel dowodny – długość życia

Średnia długość życia czworonogów tej rasy to około 10 lat – nie są więc to zwierzęta długowieczne. Należy pamiętać, że pies będzie żył długo na miarę swych możliwości tylko, jeśli zostaną mu zapewnione odpowiednie warunki bytowe – prawidłowe żywienie, pielęgnacja, właściwa dawka ruchu oraz regularne wizyty u lekarza weterynarii w celu kontroli zdrowia oraz szczepienia.

Irlandzki spaniel dowodny – zdrowie

Irlandzki spaniel dowodny zalicza się do bardzo zdrowych ras. Rzadko się przeziębia, ponieważ sierść chroni go przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Zdarza się jednak, że dotykają go schorzenia, takie jak infekcje uszu, dysplazja biodrowa i problemy z powiekami.

Irlandzki spaniel dowodny – pielęgnacja

Irlandzkie spaniele dowodne wymagają odpowiedniej i starannej pielęgnacji, głównie ze względu na swoją nietypową sierść. Jest ona dość długa i dodatkowo natłuszczona. Wymaga czesania minimum raz w tygodniu, a także regularnego delikatnego podcinania co 6 do 10 tygodni. W wypadku zaniedbania szaty, może zacząć się ona filcować. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że irlandzkie spaniele dowodne tracą bardzo niewiele sierści.

Gęsta i długa sierść z łatwością przyciąga wszelakie zanieczyszczenia, takie jak patyki, trawy czy błoto. Z tego względu po każdym spacerze warto oglądać swojego psa i ewentualnie usuwać z szaty wszystko, co przyniósł ze sobą.

Poza dbaniem o właściwy stan sierści czworonoga, należy także zwracać uwagę na odpowiednią długość pazurów oraz stan jamy ustnej i uzębienia.

Irlandzki spaniel dowodny – żywienie

Ważnym aspektem posiadania psa każdej rasy jest dbanie o jego dietę. Irlandzki spaniel dowodny nie powinien jeść ani za dużo, ani zbyt mało. Potrzebuje karmy z gwarancją wysokiej jakości, dobranej pod względem ilości oraz składników do jego indywidualnych potrzeb. Jeśli właściciel zdecyduje się na podawanie psu karmy „sklepowej” powinien mieć na uwadze zapotrzebowanie energetyczne swojego psa. Samodzielnie przygotowywane posiłki i dieta BARF zawsze powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Należy również uważać na ewentualne alergie pokarmowe, które coraz częściej dotykają psy wszelakich ras.

Bardzo ważny dla zwierzęcia jest także stały dostęp do wody, która powinna być wymieniana przez właściciela przynajmniej raz lub dwa razy dziennie, tak, by zawsze była świeża i czysta.

Irlandzki spaniel dowodny – szkolenie i wychowanie

Jest to z pewnością rasa wymagająca odpowiedniego i dokładnego szkolenia, a także właściwej socjalizacji od pierwszych dni. Należy właściwie przygotować psa do różnych sytuacji z jakimi będzie miał styczność w dalszym życiu – warto więc poznawać go z ludźmi w każdym wieku i innymi psami, a także przyzwyczajać do ulicznych hałasów czy dźwięku odkurzacza. Na szczęście irlandzkie spaniele dowodne bardzo szybko się uczą i z entuzjazmem wykonują polecenia.

Omawiane spaniele to bardzo inteligentne psy, które zwykle są posłuszne właścicielowi. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy ich instynkt myśliwski bierze górę. W wychowaniu czworonoga liczy się przede wszystkim konsekwencja, szacunek oraz cierpliwość. Najlepszą metodą szkolenia jest pozytywne wzmacnianie – nagradzanie zwierzęcia za pomocą smakołyków oraz pochwał w wypadku dobrego zachowania, przy jednoczesnym braku karania za złe. Warto dbać o życzliwą i zdrową relację z psem – stosowanie kar fizycznych i psychicznych powinno być całkowicie wykluczone, gdyż spowoduje więcej szkody niż pożytku. Poza tym należy pamiętać, że pies jest przyjacielem i członkiem rodziny – należy więc traktować go z szacunkiem.

Irlandzki spaniel dowodny – szczeniaki i hodowla

Irlandzki spaniel dowodny, tak jak wszystkie psy rasowe, jest zwierzęciem, którą powinno nabywać się jedynie w sprawdzonych hodowlach. Muszą być one zarejestrowane w ZKwP lub jego odpowiedniku w wypadku kupowania psa poza terenem Polski. Zwierzęta muszą być utrzymywane w hodowli w odpowiednich warunkach, a także posiadać wszystkie niezbędne dokumenty i szczepienia. Przed zakupem, warto złożyć tam osobistą wizytę i porozmawiać z hodowcą – w końcu zakup psa to ważna decyzja i należy być przy tym odpowiedzialnym.

Irlandzki spaniel dowodny – cena

Jako, że w Polsce irlandzkie spaniele dowodne nie są zbyt popularne, cena rasowych szczeniąt jest dość wysoka. Koszt zakupu młodego psa w zagranicznej hodowli wynosi ponad 1000 euro. Ostateczna kwota zależy od kilku czynników, takich jak rodowód (pochodzenie psa i informacje na temat jego przodów), wiek czy płeć czworonoga. Zwykle hodowle rezerwują szczenięta na długo przed ich przyjściem na świat – warto więc śledzić ich strony internetowe i wyczekiwać informacji o planowanych miotach.

Irlandzki spaniel dowodny – historia rasy i ciekawostki

Pierwsze wzmianki o irlandzkim spanielu dowodnym pochodzą z połowy XIX wieku, kiedy to rozpoczęto systemową hodowlę tych psów. Ich korzenie sięgają jednak prawdopodobnie aż do średniowiecza. Domniemani przodkowie rasy to portugalski pies dowodny lub pudel, które to miały być krzyżowane z rodzimymi irlandzkimi spanielami. Niestety, Justin McCarthy – uznany XIX-wieczny hodowca – nie pozostawił żadnych zapisków na temat pochodzenia omawianej rasy.

Irlandzki spaniel dowodny to rasa popularna na terenie Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Do Polski pierwszy przedstawiciel rasy trafił dopiero w 2007 roku.

Ciekawostki:

  • Rasa posiada wyjątkowy ogon, zwany „whip tail” lub „rat tail”, który swym wyglądem przypomina ogon szczura. Nie jest on spotykany u żadnej innej rasy psa.
  • Irlandzki spaniel dowodny jest najwyższy wśród spanieli.

Irlandzki spaniel dowodny – dla kogo?

Irlandzki spaniel dowodny spełni się zarówno jako pies myśliwski, jak i towarzysz rodziny. Ma łagodne usposobienie – nadaje się więc do domu zamieszkanego przez inne zwierzęta oraz dzieci. Jako pies myśliwski idealnie nada się na aportera, który będzie przynosił zdobycze z wody.

Podsumowanie

Spaniele omawianej rasy to wyjątkowe pod względem wyglądu i charakteru psy. Są radosne i pełne energii, lecz potrafią wyciszyć się w domowym zaciszu. Potrzebują odpowiedniego szkolenia i socjalizacji, a także właściwej pielęgnacji. W zamian odwdzięczają się dozgonną miłością i oddaniem na całe życie.

Oceń tą stronę

To może Cię zainteresować:

Portugalski pies dowodny – pływak o wielkim sercu
Hiszpański pies dowodny – charakterystyka i opis rasy
Spaniel tybetański – pieszczotliwie nazywany tibbie
Spaniel francuski –  francuski ptasznik
Terier irlandzki – czerwony diabeł czy przebojowy pies rodzinny?
Cocker spaniel angielski – wszystko co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz
Oceń nasz artykuł
Oceń tą stronę
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *